hledání

Základní údaje

 

OV KSČM

náměstí Palackého 293

686 01  Uherské Hradiště

I. patro

tel.:      572 552 905

mobil:   734 430 359

           725 646 090

Předseda:

  RNDr. Vladimír Koníček

místopředseda:

  Ing. Pavel Kroča

mobil:   603 448 224     

e-mail:  ov.uh@kscm.cz


Celostátní stránky KSČM

 www.kscm.cz

Facebook KSČM


Kalendář akcí KSČM


www.halonoviny.cz


Transparentní účet
pro zasílání darů:
478648033 / 0300
nutno uvést
"Jméno příjmení - dar"

Všechny transp. účty


Transparentní účty


Objednavatel:
OV KSČM Uh.Hradiště
Zhotovitel:
OV KSČM Uh.Hradiště

 

 

 

KSČM Uherské Hradiště

Aktuálně

Stanovisko ÚV KSČM k imigrantům

imi (25.6.2015)

KSČM odmítá šíření xenofobie, je pro rovnováhu solidarity a odpovědnosti

 



 

 


Uprchlická krize je vážná hrozba a je proto potřeba, aby vládní koalice otevřeně mluvila s parlamentní opozicí i veřejností o přístupech k jejímu řešení. Proto KSČM navrhovala zařadit tento bod do programu schůze PS PČR. Existuje sice širší politická shoda o nepřijetí kvót rozdělující uprchlíky uvnitř EU jako diktát, ale důležité budou další kroky, skutečně koncepční řešení.

KSČM především odsuzuje další pokračování destabilizace zemí, odkud migranti do Evropy přicházejí, především ze strany Spojených států amerických a NATO, ať již se jedná o Libyi, Sýrii či Irák. Je třeba si uvědomit, že hlavní příčinou krize je imperiální politika velmocí. 

KSČM dále považuje za nezbytné zaměřit se na mezinárodní rozvojovou pomoc, do které by se měly zapojit především ty země, které rozvrat způsobily vojenským zásahem mimo mandát OSN. Jde o dlouhodobé financování projektů obnovy postižených zemí zejména rekonstrukcí či novou výstavbou válkami zničené dopravní a průmyslové infrastruktury, investicemi do vzdělání a zdravotnictví. 

K tomu je potřeba dohled nad tím, aby vynaložené finanční prostředky skutečně šly do předem připravených projektů a neztrácely se v kapsách místních vůdců. KSČM si je vědoma, že se jedná o dlouhodobá opatření, která nepřinesou potřebný efekt ze dne na den, ale pouze jejich prostřednictvím je možné dojít k efektivnímu řešení současné situace. 

Okamžitá a realistická pomoc migrantům předpokládá neprodleně věcně posoudit kapacitu pomoci na evropském území a rozhodovat o ní demokraticky, ne za zády lidí, a s respektem k suverenitě členských zemí EU. 

Ulevit na migračním tlaku, který vůči EU narůstá, podle KSČM znamená ale především navrhovat taková řešení, která pomohou běžencům už mimo území Evropy. Posílená ochrana schengenské hranice zejména na jihu a jihovýchodě EU je důležitá, sama o sobě však nestačí. Už před branami EU je potřeba budovat systém, který pomůže běžence ochránit a postupně vracet k normálnímu životu. 

KSČM je za skutečné řešení vycházející z rovnováhy solidarity a odpovědnosti. Odmítá šíření paniky a xenofobie a hájí hodnoty solidarity. Je nutné si uvědomit, že obracet chudé proti chudým znamená odvracet pozornost od skutečných příčin sociální a humanitární migrace. KSČM odmítá šíření nenávisti k lidem jiné rasy, národnosti či náboženství, protože takové uvažování je nástrojem destrukce a další nestability.


 

 

 

Hlasování EU uprchlíci

Dne 29.4.2015 Evropský parlament přijal rezoluci ve věci současné uprchlické krize. Součástí rezoluce je v bodě 8. požadavek: „Evropský parlament (EP) vyzývá Evropskou komisi (EK), aby zavedla závazné kvóty k rozdělování žadatelů o azyl mezi všechny členské státy”.

Jak tedy probíhalo konkrétní hlasování 21 europoslanců za ČR:

A) Nejprve v dílčím hlasování o bodu 8 rezoluce „(EP) vyzývá Komisi, aby zavedla závazné kvóty k rozdělování žadatelů o azyl mezi všechny členské státy”. Tento bod byl většinou v Evropském parlamentu schválen a do rezoluce zařazen.

Pro: ČSSD: Jan Keller, Olga Sehnalová, Pavel Poc, Miroslav Poche

Proti:

KDU-ČSL: Pavel Svoboda, Michaela Šojdrová, Tomáš Zdechovský

ODS: Jan Zahradil

ANO: Pavel Telička, Petr Ježek, Dita Charanzová, Martina Dlabačová

KSČM: Miloslav Ransdorf, Kateřina Konečná, Jiří Maštálka

TOP09: Jiří Pospíšil , Jaromír Štětina

SSO: Petr Mach

Zdržel se: TOP09: Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák

B) V závěrečném hlasování o Rezoluci Evropského parlamentu jako celku , včetně bodu 8 „(EP) vyzývá Komisi, aby zavedla závazné kvóty k rozdělování žadatelů o azyl mezi všechny členské státy”. Rezoluce byla většinou Evropského parlamentu schválena.

Pro:

ČSSD: Jan Keller, Olga Sehnalová, Pavel Poc, Miroslav Poche

TOP09: Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák, Jaromír Štětina

KDU-ČSL: Pavel Svoboda, Michaela Šojdrová, Tomáš Zdechovský

Proti:

ANO: Pavel Telička, Petr Ježek, Dita Charanzová, Martina Dlabačová

ODS: Jan Zahradil

Zdržel se hlasování:

KSČM: Kateřina Konečná, Jiří Maštálka, Miloslav Ransdorf,

TOP09: Jiří Pospíšil

SSO: Petr Mach

Nedostavil se

ODS: Evžen Tošenovský

Shrnutí hlasování:

Pro zavedení povinných kvót na přerozdělování imigrantů i do ČR výslovně hlasovali europoslanci ČSSD, když hlasovali přímo pro bod 8 rezoluce. Ostatní hlasovali proti bodu 8 či se zdrželi hlasování. Avšak i europoslanci za TOP09 (kromě Jiřího Pospíšila) a za KDU-ČSL hlasovali pro rezoluci jako celek, která bod 8 obsahuje. Dá se proto konstatovat, že rovněž hlasovali pro zavedení kvót.

Pro zavedení povinných kvót na přerozdělování imigrantů i do ČR tedy hlasovali, buď hlasováním přímo pro bod 8 či pro rezoluci jako celek:

ČSSD: Jan Keller, Olga Sehnalová, Pavel Poc, Miroslav Poche

TOP09: Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák, Jaromír Štětina

KDU-ČSL: Pavel Svoboda, Michaela Šojdrová, Tomáš Zdechovský

KSČM pro kvoty – NE + celkově - Zdržel se

Ve věci hlasování českých europoslanců média informovala dosti zmateně a je potřeba nejdříve vyjasnit několik bodů:

Rezoluce EP je sice nezávazná, jedná se však o usnesení velmi významného orgány EU, který nyní podpořil Evropskou komisi a některé členské státy v tlaku na zavedení povinných kvót na přerozdělování imigrantů. Fakticky tak v zavedení kvót brání už jen odpor vlád některých členských států. Pokud by však došlo k aplikaci ustanovení Lisabonské smlouvy o sdílené odpovědnosti v imigrační politice EU, není vyloučeno zavedení povinných kvót i přes odpor jednotlivých členských států.

Žadatelem o azyl je v rezoluci myšlen imigrant, který požádá v členské zemi EU o azyl. V případě zavedení kvót to znamená, že pokud EK usoudí, že například v Itálii je žadatelů o azyl moc, přesune je na základě kvót do dalších členských zemí EU včetně ČR.

Hlasování v EP probíhá obdobně jako v Parlamentu ČR. Jednak o dílčích bodech usnesení, jednak o usnesení jako celku. Někteří čeští europoslanci sice nejdříve hlasovali proti zmíněnému bodu 8 na povinné přerozdělování imigrantů., avšak následně podpořili rezoluci jako celek, včetně bodu 8.

 



© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena