KSČM Uherské HradištěMěV KSČM Uh.Brod

MěV KSČM Uh.Brod

Krátké hodnocení práce klubu zastupitelů za KSČM v roce 2007

(11.9.2007)

Z hlediska rozložení sil a funkcí v orgánech zastupitelstva města se doposud nic tak podstatného nezměnilo, koalice si dělala a nadále bude dělat co chce, zejména v obsazení funkcí v Městském úřadě,  komisí RM, dozorčích rad, manipulaci s majetkem, rozdělováním rozpočtu apod. Mají na to dostatečnou sílu 19:8

Náš klub čítající 3 zastupitele spolu s ostatní opozicí – to jsou 4 zastupitelé za „ Nezávislé pro rozvoj města“ a 1 zastupitel za „Stranu zelených“důsledně trval celé období zejména na dodržování pravidel  hospodaření s majetkem města.

Návrh rozpočtu na rok 2007 jsme nepodpořili hlavně z těchto důvodů:

· kapitola školství nezahrnovala žádnou položku oprav a investic do škol v kapitálových výdajích

· k problémům zvýšených výdajů CPA Delfín s nutností dofinancování technologických problémů se vůbec 

  v rozpočtu nepočítá, stejně tak se nepočítá s řešením havarijního stavu Zimního stadionu

· rekonstrukce Vazová měla být dokončena v roce 2006, z neznámých důvodů její dokončení

  v roce 2007 bude rozpočet města stát o 1,3 mil. Kč více

· město dostalo od obchodních organizací účelový dar 1,2 mil. Kč. na kulturu, školství, soc. potřeby atd. 

  v rozpočtu není specifikováno, na který účel budou použity



Máme výhrady k některým návrhům Rady města (RM), které lze označit za projev  nehospodárného nakládání s veřejnými prostředky. Tyto návrhy však jsou v Zastupitelstvu města (ZM) koaliční většinou prosazeny. Například:
  • vozidlo Fabia Combi Městské policie, staré 3 roky a 120.tis. najetými kilometry bylo vyřazeno z provozu a prodáno za 100 tis. Kč s tím, za jeho oprava by stála 120 až 150 tis. Kč. Proto bylo pořízeno nové
  • byl pořízen radar na měření rychlosti za 650 tis. Kč i když jsme upozorňovali, že je to nesmysl a v rámci Města nemá praktické uplatnění. Dopadlo to tak, že RM uzavřelo smlouvu s Bánovem a umístila radar tam s tím, že údaje budou vyhodnocovány Městskou policií. Nakonec jsme přijali další dva policisty za 450 tis. s tím, že si na sebe vydělají

 Dá se také říci, a mnohé příklady to potvrzují, že Rada města se důsledně nezajímá o hospodaření s majetkem města. Svědčí o tom několik následujících příkladů:

  • naše chlouba DELFÍN poskytuje služby, ale náklady na provoz jsou několikanásobně větší, než projektované a neustále rostou. Technologie ohřevu vody z alternativních zdrojů pracuje max. na 30%, zbytek se hradí z normálních energetických zdrojů- elektrokotlů, které měly být jako záložní pro případ havárie, nebo nepříznivých klimatických podmínek.

Do té doby, než jsme se jako opozice do této problematiky pustili, dělala RM mrtvého brouka. Dnes je situace taková, že na náš popud celou problematiku řeší kontrolní výbor a jak je známo, ještě než bylo šetření ukončené, preventivně byla vedoucí odboru investic odvolána z funkce.

  • pronajatý zimní stadion je v havarijním stavu a v loňském roce muselo město investovat do opravy chladícího systému několik milionů korun rozpočtovou změnou s tím, že hrozící havárie úniku čpavku by mohla vážně ohrozit občany města. Přesto se v letošním roce již v červenci zaledňovalo- proč ne, vždyť náklady na elektrickou energii hradí město, zisky jdou nájemci
  • stadion Lapač je další neznámou, kdy město dlouhodobě investovalo desítky milionů korun, ale nikdo neví, kam jdou příjmy z pronájmů z jednotlivých akcí- do města určitě ne
  • mimo jakýkoliv záměr se realizovala rekonstrukce chodníků v Židovně. Logika věcí říká, že je to v důsledku rekonstrukce bytových domů Tkalcovská a Soukenická-to lze pochopit. Jak si ale vysvětlit, že původní dlažba prý byla vyvezena na skládku. Není ve městě dost chodníků bez zámkové dlažby, které by bylo třeba opravit s minimálními náklady?

Kritizujeme RM za její nekoncepčnost a neschopnost vypracovat program řešení problémů v jednotlivých oblastech, řešení aktuálních otázek den ze dne podle dané situace, což může vyvolávat pochybnosti o průhlednosti nakládání s majetkem města.

  Náš klub je tvrdou a nezbytnou opozicí. Dokážeme si představit, že kdyby na ZM nevystupovala opozice s jinými názory a kritikou postupu RM, pak by se všechna zasedání ZM vyznačovala zřejmě jednomyslným hlasováním koaliční většiny.

Na druhou stranu je třeba konstatovat, že se nám podařilo svými vystoupeními  někdy přesvědčit i někoho z  koalice, nebo jsme s koalicí podpořili rozumné návrhy pro rozvoj města a života občanů v něm. Např.:

  • rozhodnutí o rekonstrukci bývalé SOU na horním náměstí ve prospěch Základní umělecké školy – zájem měla církev ke zřízení katolické základní školy a gymnázia
  • vybudování parkoviště v ul. Soukenická
  • zřízení Městského informačního centra
  • vybudování Městské metropolitní sítě s bezplatným přístupem občanů k internetu
  • zřízení organizační složky Městských služeb k zabezpečování údržby a pořádku ve městě po zlikvidování Komunálních služeb v 90. létech
  • zřízení organizační složky Sociálních služeb k soustředění všech sociální zařízení města do jedné organizace
  • komunitní plán rozvoje sociální oblasti, řešící problémů rodiny, zdravotně postižených a seniorů
  • rekonstrukci chátrajícího objektu školy v Maršově ve prospěch využití dětmi a jejich zájmovými organizacemi

Není žádným tajemstvím, že náš klub patřil vždycky k nejlépe připraveným k projednávaným otázkám, vyjadřoval jasná stanoviska podložená argumenty a přitom jsme se nikdy nemuseli snížit k nějakému populismu, nebo bezpředmětnému tlachání.

Ubezpečujeme Vás, že přes svérázné výklady pravomocí Rady města při  nakládání s majetkem města i podrazy k prosazení vlastních zájmů, nemíníme ve své kritice polevovat a zastávat se občanů města v tom, aby veřejné prostředky byly využívány koncepčně, účelově a transparentně. Jak je zřejmé, je to obtížné, ale v dílčích kauzách se nám to může dařit a jak je vidět i daří.

autor: Ing.Milan Katolický
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena