KSČM Uherské HradištěMěV KSČM Uh.Brod

MěV KSČM Uh.Brod

Rošáda na brodské radnici?

(4.3.2008)

To píší zpravodajové regionálního tisku ( SD dne 23.02.2008 i Právo téhož dne.)

Ne, nic takového se neděje a mimořádné zasedání zastupitelstva naštěstí nebylo svoláno na 25.února, ale 21.2.2008. – to jenom pro ty, kteří toto zasedání hodnotili jako komunistický puč.

Ale teď již vážně k věci:

Toto mimořádné zasedání Zastupitelstva města dne 21.2.2008 svolal pan starosta dle zákona o obcích na žádost 9-ti zastupitelů ( mezi nimi i KSČM) k řešení dlouhotrvající krize v radě města a zejména ve vztazích mezi starostou ČSSD) a místostarosty (ODS a KDU-ČSL), které došly tak daleko, že je dokonce řeší orgány činné v trestním řízení.

Stav bylo nutno řešit. Rada města, kterou tvoří zástupci koalice ( 4 za ČSSD, 4 za ODS a 1 za KDU-ČSL , se již několik měsíců nezabývala řešením problémů města a jeho rozvoje, ale řešením vztahů mezi sebou.



Okolo událostí na brodské radnici koluje řada různých výkladů. Nad některými se pozastavím.

1. Velice zajímavé je tvrzení, že „Lidovci byli odstaveni“. Vždyť zaujímali pouze jedno místo v radě a současně funkci místostarosty. Na základě uzavřené koaliční dohody ale kompletně obsadili dva nově vzniklé osadní výbory. Mají zastoupení v kontrolním výboru a funkci předsedy finančnímu výboru. Takže kdo byl odstaven? Pouze pan místostarosta Juriga. Svými přístupy přispěl k zhoršení vztahů na radnici, k rozpadu koalice a k problémům ve vlastní straně. (Jestli za tím stojí jeho osobní vlastnosti, nebo jeho styky na „vyšších místech“, to si nedovoluji předjímat.) Možné objasnění nabízí velice zajímavé vyjádření pana místostarosty Josefíka (ODS) ve Slováckém deníku dne 23.02.2008 kde cituji: „Když bude KDU ČSL v opozici, může mít jiné názory. To může samozřejmě ovlivnit i postoje ministerstev, kde budou mít lidovci svoje zástupce. Jeho tvrzení podpořil svým proslovem i Antonín Juriga, který lidem a koalici vzkázal, že KDU ČSL se na rozdíl od komunistů stane důslednou opoziční stranou.“  A je to venku! Místostarosta z ODS a bývalý místostarosta KDU ČSL jednotně připouští, nebo snad dokonce vyhrožují, že existují vztahy a vazby na vyšší orgány státní správy, které mohou být zneužity ke škodě občanů města - kam jsme se to vůbec dostali?

(Teď je zbytečné citovat § 69 Zák.128/2000 Sb. v platném znění, kdy člen zastupitelstva skládá předepsaný slib, že bude svoji funkci vykonávat svědomitě, podle zákonů a v zájmu obce a jejich občanů.)

2. V celé kauze je zástupným problémem upozorňování na nízkou účinnost využívání alternativních zdrojů tepla při provozu CPA Delfín, protože tuto otázku klademe radě města a odpovědnému místostarostovi Josefíkovi (ODS) již třetí rok, kdy pan Juriga ani nebyl zastupitelem a dnes se to stává jeho tématem? Pan místostarosta Josefík, zodpovědný za investice s panem Jurigou vytvořili tandem proti starostovi a uskutečnili řadu jednání ke zpochybnění výstavby a zneužití dotace Fondu životního prostředí k řešení alternativních zdrojů tepla v CPA Delfín. Vše řeší orgány činné v trestním řízení, proto je zbytečné předjímat jaký bude výsledek šetření a pokud došlo k pochybení, kdo ponese politickou, případně hmotnou zodpovědnost. Bohužel se domnívám, že si pan Josefík sám naběhl na vlastní problém s uplatňováním reklamací projektu a díla.

To jsou důvody, proč nás oslovil pan starosta, zda bychom nebyli ochotni podpořit odvolání mgr. Jurigy z funkce místostarosty a zúčastnit se jednání o vytvoření nové koalice, která by zabezpečila fungování Rady města a samozřejmě uvolněných zastupitelů ve funkcích starosty a místostarostů. Z výše uvedených důvodů pro nás nebylo problémem na tomto jednání odvolání místostarosty Jurigy z funkce podpořit.

Proběhla řada jednání klubů ČSSD, ODS, Nezávislých a KSČM, kterých jsem se zúčastnil, ale na druhé straně i KDU ČSL a ODS, o kterých samozřejmě nejsme podrobně informováni.

ODS zprvu dělala mrtvého brouka, že o ničem neví, žádný problém v komunikaci nevidí, o změnách v koalici nejedná, což evidentně není pravda a spolu s p.Jurigou hledali spojence k odvolání starosty.

Opozice – tedy Nezávislí, Strana zelených a KSČM však vystupovali naprosto jednotně a suverénně – jsou pro odvolání mgr.Jurigy a pokud se ODS není ochotna podílet na koaliční spolupráci, jsou schopni s ČSSD vytvořit koalici 15: 12 a poslat KDU ČSD i ODS do opozice. Zástupci Nezávislých, SZ i ČSSD s tímto postupem jednoznačně souhlasili a podpořili jej, což považuji v současných podmínkách za hrdinský projev.

To zřejmě vedení ODS natolik vystrašilo, že se začalo chovat jinak a novou koalici ve složení ČSSD, Nezávislí a ODS podpořili.

Poměr je tedy 18: 9 – v opozici zůstává KSČM , SZ a nově KDU ČSL

Výsledkem mimořádného jednání ZM dne 21.02.2008 tedy je:

  • Odvolání mgr. Jurigy z funkce místostarosty ( KDU ČSL)
  • Zvolení Ing. Vrány místostarostou ( za Nezávislé)
  • Změna složení Rady města ( 3 ODS, 3ČSSD, 3 Nezávislí)
  • Ustanovení předs. klubu KSČM předsedou kontrolního výboru s právem získávat veškeré materiály projednávané radou a zúčastňovat se jejich jednání s poradním hlasem

Klub zastupitelů za KSČM hodnotí toto jednání mimořádného zastupitelstva pozitivně

Teď se každému nabízí otázka - proč jsme neprosadili variantu bez ODS a tím se stali členy koalice s podílem na práci Rady města. Odpověď je samozřejmě složitá:

  • je to jistě náš počet mandátů – tedy 3, vůči 12-ti – to ale nevidím jako zásadní problém, dosáhli bychom zřejmě jednoho člena rady města z 9 členů
  • opozice ODS by měla díky informacím místostarosty Josefíka obrovskou výhodu a jsem přesvědčen, že by ji využila,  nebo zneužila ve svůj prospěch a to by městu určitě ublížilo – viz. jeho vyjádření výše
  • a nám nejde o funkce, jde nám o informace o záměrech Rady města a podíl na řešení problémů a rozvoje města
  • třetí volební období jsme byli v opozici s klubem Nezávislých a SZ. Musím konstatovat, že jsme našli společnou řeč při řešení konkrétních problémů a úkolů ve prospěch občanů města. Jejich postoje v minulých kritických dnech toto pouze potvrdily, proto spoléháme, že s nimi můžeme věcně spolupracovat.
  • zvolením a umožněním předsedovi Kontrolního výboru získávat materiály a zúčastnit se jednání Rady města je pro nás odpovídající pro získávání informací k naší práci jako konstruktivní opozice a v tom vidíme svoji roli

Pokud naši odpůrci, v hojném počtu zúčastnění na mimořádném zasedání Zastupitelstva města hovoří o komunistickém puči, pak to bereme jako úspěch naší systematické spolupráce s bývalými opozičními partnery, kteří nás berou vážně. A neskromně se domnívám, že to svědčí i o tom, že se o nás ví, takže náš klub zastupitelů za KSČM snad pro občany něco dělá .

Nakonec nelze nic jiného, než konstatovat, že i když k provedeným personálním změnám – zejména k staronovému místostarostovi Ing. Josefíkovi, máme celou řadu výhrad, jsme schopni racionálně spolupracovat.

Přejeme nové Radě města, aby se jí podařilo navázat tvůrčí spolupráci, komunikovat se všemi zastupiteli, využít jejich potenciálu a připravit k projednání v Zastupitelstvu koncepci rozvoje města v jednotlivých oblastech.

Jako opozice se budeme chovat sebevědomě, suverénně a konstruktivně ve prospěch občanů města – to je mandát, který jsme od našich voličů dostali a budeme jej i nadále ctít.

Z průběhu 14. jednání Zastupitelstva města dne 27.2.2007 – tedy po provedených změnách Rady města však mám pocit, že ODS tuto situaci nevydýchala a nadále se staví proti svému staronovému koaličnímu partnerovi ČSSD – konkrétně starostovi. Pokud svůj postoj nezmění, mohlo by to vést k další nestabilitě v orgánech zastupitelstva , což je jistě pro občany města špatná zpráva.

Ing. Milan Katolický

Předseda klubu zastupitelů KSČM

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena